Aktualności

Podsumowanie kampanii „Misja: Wolna Polska”

31.12.2023

Zakończyła się 2. edycja kampanii edukacyjnej „Misja: Wolna Polska”.

Czytaj więcej
Animacja o Premierach Rządu RP na uchodźstwie
w latach 1939-1990

22.12.2023

W ramach kampanii „Misja: Wolna Polska” została stworzona animacja poświęcona Premierom RP na uchodźstwie.

Czytaj więcej
Polski działacz – Jan Kwapiński spocznie w kraju

12.12.2023

15 grudnia 2023 r.w Alei Zasłużonychna Starych Powązkachspoczną doczesne szczątki Jana Kwapińskiego, wicepremiera rządu RP na uchodźstwie, ministra przemysłu i handlu, a także ostatniego przedwojennego prezydenta Łodzi. Uroczystość będzie miała charakter państwowy. 

Czytaj więcej
Ogłaszamy wyniki konkursu „Rzeczpospolita Polska: droga do wolności”!

07.12.2023

30 listopada zakończył się konkurs organizowany w ramach kampanii Misja: Wolna Polska. Spłynęło blisko 60 zgłoszeń z różnych części świata m.in. z Ukrainy, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. Uczestnicy sięgali po różne techniki plastyczne i komputerowe, wykazując się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem.

Czytaj więcej
Polscy oficerowie po długiej tułaczce wracają do domu

05.12.2023

6 grudnia 2023 r. na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach spoczną doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. Będą to legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.

Czytaj więcej
Webinar „Polska poza Polską” 

01.12.2023

23 listopada na profilu „Misja: Wolna Polska” odbył się drugi webinar dla nauczycieli ze szkół polonijnych.

Czytaj więcej
Nowa zakładka z grami historycznymi

20.11.2023

W ramach kampanii „Misja: Wolna Polska” powstała specjalna zakładka z grami edukacyjnymi nawiązującymi do historii Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. 

Czytaj więcej
Webinar „Historia RP na uchodźstwie i walka o wolność kraju”

19.11.2023

9 listopada na profilu „Misja: Wolna Polska” odbył się webinar dla nauczycieli ze szkół polonijnych.

Czytaj więcej
Trwa konkurs „Rzeczpospolita Polska: droga do wolności”

18.11.2023

16 września wystartował konkurs realizowany w ramach kampanii „Misja: Wolna Polska”, którego celem jest upamiętnienie bohaterów RP na uchodźstwie walczących o wolność Ojczyzny. 

Czytaj więcej
Nowe materiały edukacyjne

17.11.2023

Zakładka „Edukacja” została wzbogacona o nowe materiały dydaktyczne, związane z historią RP na uchodźstwie.

Czytaj więcej
Pożegnanie doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego w Manchesterze

31.08.2023

22 sierpnia br. o godz. 12:00 w Kościele Miłosierdzia Bożego w Manchesterze odbyła się Msza Święta i pożegnanie doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Weteran walk o wolność i niepodległość Polski po latach emigracji powróci do Polski i spocznie na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku.

Czytaj więcej
W Białymstoku spoczęły doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

31.08.2023

W Białymstoku odbyły się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji, dzięki inicjatywie rodziny, wspartej przez Rząd RP, IPN i instytucje państwowe, spoczął na Polskiej Ziemi.

Czytaj więcej
Opieka nad polskimi grobami w Wielkiej Brytanii

24.07.2023

Ponad 80 nagrobków zasłużonych Polaków pochowanych w Wielkiej Brytanii – polskich działaczy społecznych, politycznych, wojskowych, a także ludzi nauki i kultury – zostanie objętych  pracami renowacyjnymi. Przedsięwzięcie na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów realizuje Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Czytaj więcej
Znamy wyniki konkursu #MisjaWolnaPolska!

08.12.2022

Już wiadomo, gdzie powstanie mural zainspirowany pracą plastyczną na temat Rządu RP na uchodźstwie. 8 listopada, podczas uroczystości transmitowanej na profilu Facebook „Misja: Wolna Polska”, poznaliśmy laureatów trwającego od października konkursu towarzyszącego kampanii.

Czytaj więcej
Zapraszamy na  ogłoszenie wyników konkursu #MisjaWolnaPolska!

02.12.2022

Już za kilka dni poznamy laureatów konkursu #MisjaWolnaPolska i dowiemy się, który projekt pojawi się na muralu. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się online 8 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 na profilu Facebook Misja: Wolna Polska”.

Czytaj więcej
Relacja z powrotu Prezydentów RP na uchodźstwie do kraju i uroczystego pochówku [WIDEO]

15.11.2022

Prezydenci RP na uchodźstwie: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski wrócili do Ojczyzny. W sobotę, 12 listopada odbył się ich uroczysty pogrzeb w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Czytaj więcej
Szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie wróciły do Ojczyzny [Relacja] 

13.11.2022

W sobotę, 12 listopada samolot z trumnami Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego wylądował na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie. Szczątki sprowadzono z Newark w Anglii.

Czytaj więcej
Harmonogram – 12 listopada

10.11.2022

W sobotę, 12 listopada szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego wrócą do Ojczyzny. Tego dnia, odbędą się uroczystości pogrzebowe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych.

Czytaj więcej
Relacja z oprowadzania mediów po Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izbie Pamięci [WIDEO]

10.11.2022

We wtorek, 8 listopada przedstawiciele mediów zostali oprowadzeni po Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izbie Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Czytaj więcej
Przedłużamy konkurs #MisjaWolnaPolska!

10.11.2022

Trwa konkurs #MisjaWolnaPolska. Uczestnicy mają więcej czasu na zgłoszenia. Konkurs został przedłużony do soboty, 19 listopada.

Czytaj więcej
Przedstawiciele mediów w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izbie Pamięci [ZDJĘCIA]

09.11.2022

We wtorek, 8 listopada przedstawiciele mediów zwiedzili Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izbę Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Czytaj więcej
W Newark w Anglii odbyły się uroczystości pożegnalne Prezydentów RP na uchodźstwie [ZDJĘCIA]

07.11.2022

W niedzielę, 6 listopada w Newark w Anglii odbyły się uroczystości związane ze sprowadzeniem do Ojczyzny szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie. – Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski byli wybitnymi postaciami w polskim ruchu oporu.

Czytaj więcej
W niedzielę uroczystości związane ze sprowadzeniem Prezydentów RP na uchodźstwie

04.11.2022

W niedzielę, 6 listopada w Newark w Anglii odbędą się uroczystości związane z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie. Do Ojczyzny wrócą – Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski.

Czytaj więcej
Uwaga! Zmiana regulaminu konkursu #MisjaWolnaPolska [AKTUALIZACJA] 

21.10.2022

Trwa konkurs organizowany w ramach kampanii „Misja: Wolna Polska”. Teraz mogą w nim wziąć udział także uczniowie z polonijnych szkół poza granicami kraju, a każdy nauczyciel może zgłosić więcej niż jedną pracę konkursową.

Czytaj więcej
Uwaga! Startuje konkurs #MisjaWolnaPolska

04.10.2022

We wtorek, 4 października, w ramach kampanii „Misja: Wolna Polska”, rozpoczął się ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów.

Czytaj więcej
Relacje z konferencji prasowej i koncertu [WIDEO]

04.10.2022

W poniedziałek, 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt i kampanię „Misja: Wolna Polska”.

Czytaj więcej
Powrót Prezydentów RP na uchodźstwie zainaugurował koncert orkiestry „MŁODZI – POLSCY”

29.09.2022

Wyjątkowy koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie zainaugurował uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie. W poniedziałkowy wieczór, na scenie filharmonii, usłyszeliśmy znakomitych artystów z dawnych Kresów Wschodnich.

Czytaj więcej
Konferencja prasowa na Zamku Królewskim 

29.09.2022

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt i kampanię „Misja: Wolna Polska”.

Czytaj więcej
Pożegnanie Prezydentów w Anglii

26.09.2022

W niedzielę, 6 listopada w Newark, w Anglii odbędzie się uroczystość pożegnania trzech Prezydentów RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Uroczystości odbędą się w kościele i ratuszu w Newark.

Czytaj więcej
Uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej

26.09.2022

W Filharmonii Narodowej w Warszawie, 26 września odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry „MŁODZI – POLSCY”. Wydarzenie muzyczne zainauguruje uroczystości sprowadzenia szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie z Anglii do Polski.

Czytaj więcej
Konferencja prasowa inaugurująca projekt i kampanię „Misja: Wolna Polska”

26.09.2022

W poniedziałek, 26 września odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca projekt i kampanię „Misja: Wolna Polska”.

Czytaj więcej
Powrót Prezydentów RP na uchodźstwie do kraju i uroczysty pochówek w Warszawie

26.09.2022

12 listopada 2022 r. do Ojczyzny wrócą Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski. Doczesne szczątki Prezydentów RP zostaną przewiezione z Newark do Warszawy samolotem wojskowym w asyście honorowej Wojska Polskiego.

Czytaj więcej